My Account
Facebook Twitter Youtube
November 25, 2016
By: Daniel Stickradt

FOOTBALL: 2016 Associated Press All-State Division 7-8 Football Team


FOOTBALL: 2016 Associated Press All-State Division 7-8 Football Team

SPORTS:

SCHOOLS:

FOOTBALL: 2016 Associated Press All-State Division 7-8 Football Team

 

The 2016 Associated Press All-State Division 7-8 Football Team, selected by a statewide panel of nine Michigan sports writers:

 

PLAYER OF THE YEAR

 

Jared Smith, Pewamo-Westphalia, senior

 

ALL STATE FIRST-TEAM

 

QUARTERBACKS

 

Blake Dunn, Saugatuck, senior

 

Grant Burgess, Clarkston Everest Collegiate, junior

 

RUNNING BACKS

 

Jared Smith, Pewamo-Westphalia, senior

 

Charles Caine, Grosse Pointe Woods University-Liggett, senior

 

Griffin Kelly, Frankfort, junior

 

Brock Franklin, Lincoln-Alcona, senior

 

WIDE RECEIVERS

 

Hunter Harris, Detroit Loyola, senior

 

Cade Steelman, Au Gres-Sims, senior

 

Malik Ellison, Flint Beecher, senior

 

Amere Blake, Flint Hamady, senior

 

LINEMEN

 

Dominic Spitzley, Pewamo-Westphalia, senior

 

Kenyon Story, Breckenridge, junior

 

Adam Benoit, Muskegon Catholic Central, senior

 

Matthew Stefanski, Frankfort, junior

 

Devon Mills, Lincoln-Alcona, junior

 

Peyton Scogin, Saugatuck, senior

 

Lucas Tesznar, Ottawa Lake Whiteford, junior

 

Robi Stuart, Saginaw Nouvel Catholic, senior

 

LINEBACKERS

 

Kailen Abrams, Detroit Loyola, senior

 

Devon Pung, Pewamo-Westphalia, senior

 

Andrew Schulte, Muskegon Catholic Central, senior

 

Gabe Nickels, Waterford Our Lady of the Lakes, senior

 

DEFENSIVE BACKS

 

Gabe Callery, Traverse City St. Francis, senior

 

Mason Schneider, Pewamo-Westphalia, senior

 

Mitchell Peterson, St. Ignace, senior

 

SPECIALIST

 

Casey Williams, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, senior

 

KICKER

 

Brady Buell, Traverse City St.Francis, senior

 

PUNTER

 

Trenton Bordeaux, Muskegon Catholic Central, senior

 

COACH OF THE YEAR

 

Kris Robinson, Breckenridge

 

ALL STATE SECOND TEAM

 

QUARTERBACKS

 

Connor McCarron, Grosse Pointe Woods University-Liggett; John Paramski, Newberry.

 

RUNNING BACKS

 

Adam Schantz, Climax-Scotts; Mike Niehaus, Royal Oak Shrine Catholic

 

WIDE RECEIVERS

 

Chris Kolarevic, Traverse City St. Francis; Jay Hester, Royal Oak Shrine Catholic

 

LINEMEN

 

Brendan Ehrhart, Bay City All Saints; Devin Koscieliak, Johannesburg-Lewiston, Ryan Ervin, Mount Pleasant Sacred Heart.

 

LINEBACKERS

 

Skip Schorfhaar, Harbor Springs; Kern Reeves, Harbor Springs; Noah Eshuis, Climax-Scotts.

 

HONORABLE MENTIONS

 

QUARTERBACKS

 

Shane Los, Cassopolis; Drew Stout, Carson City-Crystal; Ian Ruggles, Mount Pleasant Sacred Heart Academy; Jordan Sherman, Homer; Caden Zeien, Au Gres-Sims; Erik Birchmeier, New Lothrop; Amarr Blake, Flint Hamady; Thomas Eitniear, Ottawa Lake Whiteford; Jake Burger, Pittsford; Trent Schankin, Petersburg Summerfield; Asher Smith, Royal Oak Shrine Catholic; Jake Knierim, Merrill.

 

RUNNING BACKS

 

Colton Stipcak, Fulton-Middleton; Hunter Collins, Breckenridge; Kyle Yuncker, Beal City; Malcolm Mayes, Detroit Loyola; D’Anthony Robinson, Detroit Loyola; Hunter Wilson, Homer; Cal Gilling, Gaylord St. Mary; Julian Sheriff, Bridgman; Jesse Kiefer, Ottawa Lake Whiteford; Brendan Middleton, Lake Linden-Hubbell; Alec Muck, Sand Creek; Malik Ray, Hudson; Garrett Smith, Morenci.

 

WIDE RECEIVERS

 

Grant Dittmer, Bay City All Saints.

 

LINEMEN

 

Tristan Smith, Beal City; Jason Craig, Lawton; Ryley Hafner, New Lothrop; Matthew Biggar, Traverse City St. Francis; Ben Alston, Sand Creek.

 

LINEBACKERS

 

Mitchell Bender, Reese; Travis Deering, Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker; DeMarcus Bush, Burton Atherton; Dallas Watts, Fowler; Nathan Smith, Pewamo-Westphalia; Harley McCaskey, Morenci; Nick Feekings, Hudson; Donovan Underwood, Addison; Ryan Crews, Madison Heights Madison; Cole Hartman, Saugatuck; Danny Macks, Rochester Hills Lutheran Northwest; Dan Romano, Royal Oak Shrine Catholic; Alex Wrobel, Saginaw Nouvel Catholic

 

DEFENSIVE BACKS

 

Jeren Smith, Vestaburg; Jacob Galsterer, Reese; Tyler VanBrandt, Morenci; Jacob Hartman, Reese.

 

SPECIALIST

 

Billy Kolcan, Hillman; Kanin Witte, Hesperia; Jacob Mauntler, Onekama.

 

COACH OF THE YEAR

 

Jeremy Miller, Pewamo-Westphalia; Chad Zeien, Au Gres-Sims; Tyler Langs, Unionville-Sebewaing; Steve Czerwon, Muskegon Catholic Central; Jason Mensing, Ottawa Lake Whiteford; Karl Schmugge, Saginaw Michigan Lutheran Seminary