My Account
Facebook Twitter Youtube
February 16, 2019
By: John Raffel

Belding wins OK SIlver Conference wrestling


SPORTS:

SCHOOLS:

152

Gerald Snyder (16-14) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Quarterfinal - Gerald Snyder (Belding HS) 16-14 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Gerald Snyder (Belding HS) 16-14 won by fall over Raheim Watkins (Godwin Heights HS) 8-19 (Fall 1:57)
  • 1st Place Match - Gerald Snyder (Belding HS) 16-14 won by fall over Muholeza Consolat (Kelloggsville HS) 4-16 (Fall 5:01)

160

Brayden Harwood (13-6) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Quarterfinal - Brayden Harwood (Belding HS) 13-6 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Brayden Harwood (Belding HS) 13-6 won by fall over Elijah Birdsong (Kelloggsville HS) 22-18 (Fall 4:51)
  • 1st Place Match - Nicolas Espinoza (Lee HS) 28-3 won by decision over Brayden Harwood (Belding HS) 13-6 (Dec 5-4)

171

Chad Closser (23-12) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Quarterfinal - Chad Closser (Belding HS) 23-12 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Chad Closser (Belding HS) 23-12 won by fall over Jonathan Garcia (Kelloggsville HS) 3-4 (Fall 0:25)
  • 1st Place Match - Chad Closser (Belding HS) 23-12 won by fall over Ethan Gilder (Hopkins HS) 29-13 (Fall 3:53)

189

Mattsen Putney (10-2) placed 1st and scored 22.0 team points.

  • Quarterfinal - Mattsen Putney (Belding HS) 10-2 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Mattsen Putney (Belding HS) 10-2 won by fall over Amarion Harris (Kelloggsville HS) 13-9 (Fall 5:46)
  • 1st Place Match - Mattsen Putney (Belding HS) 10-2 won by decision over Enrique Moreno-Martinez (Lee HS) 29-5 (Dec 5-3)

215

Dylan Hulliberger (27-4) placed 1st and scored 18.0 team points.

  • Quarterfinal - Dylan Hulliberger (Belding HS) 27-4 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Dylan Hulliberger (Belding HS) 27-4 received a bye () (Bye)
  • 1st Place Match - Dylan Hulliberger (Belding HS) 27-4 won by decision over Salama Furaha (Kelloggsville HS) 31-6 (Dec 13-9)

285

Ethan Schmid (9-18) placed 3rd and scored 12.0 team points.

  • Quarterfinal - Ethan Schmid (Belding HS) 9-18 won by fall over Diego Martinez (Godwin Heights HS) 7-20 (Fall 3:04)
  • Semifinal - Connor Knight (NorthPointe Christian HS) 20-5 won by major decision over Ethan Schmid (Belding HS) 9-18 (MD 8-0)
  • Cons. Semi - Ethan Schmid (Belding HS) 9-18 received a bye () (Bye)
  • 3rd Place Match - Ethan Schmid (Belding HS) 9-18 won by decision over Shawn Dumoni (Kelloggsville HS) 21-15 (Dec 3-2)

103

Bryson Ehle (25-2) placed 2nd and scored 10.0 team points.

  • Quarterfinal - Bryson Ehle (Belding HS) 25-2 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Bryson Ehle (Belding HS) 25-2 received a bye () (Bye)
  • 1st Place Match - Ashtyn Bennett (Hopkins HS) 37-3 won by decision over Bryson Ehle (Belding HS) 25-2 (Dec 9-3)

112

Bretten Wilson (18-8) placed 1st and scored 24.0 team points.

  • Quarterfinal - Bretten Wilson (Belding HS) 18-8 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Bretten Wilson (Belding HS) 18-8 received a bye () (Bye)
  • 1st Place Match - Bretten Wilson (Belding HS) 18-8 won by fall over Xander Howard (NorthPointe Christian HS) 7-13 (Fall 0:48)

119

Eliot Ward (15-12) placed 1st and scored 23.0 team points.

  • Quarterfinal - Eliot Ward (Belding HS) 15-12 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Eliot Ward (Belding HS) 15-12 won by fall over George Peterson (Hopkins HS) 22-22 (Fall 5:42)
  • 1st Place Match - Eliot Ward (Belding HS) 15-12 won by major decision over Serafin Barranco (Godwin Heights HS) 20-12 (MD 11-0)

125

Daniel Iacopelli (5-10) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Quarterfinal - Daniel Iacopelli (Belding HS) 5-10 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Daniel Iacopelli (Belding HS) 5-10 won by fall over Wilson Lopez (Lee HS) 1-1 (Fall 5:57)
  • 1st Place Match - Logan Klinge (Hopkins HS) 35-5 won by fall over Daniel Iacopelli (Belding HS) 5-10 (Fall 0:41)

courtesy of track wrestling

 

130

Zachariah Powers (8-20) placed 2nd and scored 10.0 team points.

  • Quarterfinal - Zachariah Powers (Belding HS) 8-20 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Zachariah Powers (Belding HS) 8-20 received a bye () (Bye)
  • 1st Place Match - Billy Velasquez (Kelloggsville HS) 12-9 won by major decision over Zachariah Powers (Belding HS) 8-20 (MD 15-7)

135

Thomas Doran (23-2) placed 1st and scored 18.0 team points.

  • Quarterfinal - Thomas Doran (Belding HS) 23-2 received a bye () (Bye)
  • Semifinal - Thomas Doran (Belding HS) 23-2 received a bye () (Bye)
  • 1st Place Match - Thomas Doran (Belding HS) 23-2 won by decision over Koy Flores (Kelloggsville HS) 29-8 (Dec 6-2)

145

Matthew Massman (8-23) place is unknown and scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Christian Martinez-Ramos (Kelloggsville HS) 21-14 won by major decision over Matthew Massman (Belding HS) 8-23 (MD 18-7)
  • Cons. Round 1 - Matthew Massman (Belding HS) 8-23 received a bye () (Bye)
  • Cons. Semi - Yunior Mejia (Lee HS) 23-8 won by decision over Matthew Massman (Belding HS) 8-23 (Dec 9-4)

112-119 JV

Chris Meyers (10-13) placed 1st and scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Chris Meyers (Belding HS) 10-13 won by major decision over Cameron Jones (Hopkins HS) 9-20 (MD 9-1)
  • Round 2 - Chris Meyers (Belding HS) 10-13 won by decision over Cameron Jones (Hopkins HS) 9-20 (Dec 6-1)

135-152 JV

Jaken Young (7-8) placed 2nd and scored 0.0 team points.

  • Round 2 - Jaken Young (Belding HS) 7-8 won by fall over Arel Garcia (Kelloggsville HS) 0-2 (Fall 2:41)
  • Round 3 - Tyler Hitchcock (Hopkins HS) 10-28 won by fall over Jaken Young (Belding HS) 7-8 (Fall 3:12)

171-215 JV

Drew Feuerstein (7-4) placed 2nd and scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Daniel Duran (Kelloggsville HS) 9-14 won by major decision over Drew Feuerstein (Belding HS) 7-4 (MD 9-1)
  • Round 2 - Drew Feuerstein (Belding HS) 7-4 won by fall over Sam Hoppe (Hopkins HS) 7-28 (Fall 1:55)
  • Round 3 - Drew Feuerstein (Belding HS) 7-4 won by fall over Mateo Velasquez (Kelloggsville HS) 3-3 (Fall 1:21)