My Account
Facebook Twitter Youtube
September 09, 2019
By: John Raffel

Dow tennis team forth in the Grosse Pointe Invitational


SCHOOLS:

Midlland Dow took 4th on Saturday. in the Grosse Pointe Invitational.  Dow next plays Monday at LaPeer.  
 
1) Birmingham Seaholm
2) Forest Hills Central
3) UD Jesuit
4) HH Dow
5) Portage Central
6) Livonia Stevenson
6) Holly
8) Grosse Pointe North
 
Terry Schwartzkopf:"Today was a mixed bag.  There is no question we are playing better than we were at the beginning of the season, but we still have a long way to go.  I think our best option may be to mix some things up and start fresh, so the next week could be interesting.  We have half a season to go and a lot of work to accomplish.  However, if any team can close that gap in this short of time, it would be these guys.  They are young, but they are hungry to prove themselves. "
 
"Amazing job once again by Colson Wells and Saketh Kamaraju.  They are having incredible seasons and anchoring this team success."
For Dow:

1S Anish Middha (12) (4th place)

    Def Davis Sheppard of Birmingham Seaholm 6-0, 6-1

    Lost to Janek Mietusiewicz of Portage Central 6-4, 6-4

    Retired last match due to injury

 

2S Colson Wells (9)  (1st place)

   Def Nick Sjolin of Forest Hills Central 6-3, 6-2

   Def George Vukovic of Birmingham Seaholm 6-0, 6-2

   Def George Yaldoo of University of Detroit Jesuit 6-0, 6-2

 

3S Saketh Kamaraju (12) (1st place)

   Def Jacob Denman of Holly 6-0, 6-0

   Def Ethan Kovie of Livonia Stevenson 6-0, 6-0

   Def Brandon Alati of Birmingham Seaholm 6-1, 6-0

 

4S Caleb Qiu (11) (3rd place)

   Def Sahith Nannapenini of Grosse Pointe North 6-1, 6-0

   Lost to Michael Polizzi of University of Detroit Jesuit 7-5, 6-3

   Def Anthony Lamacchia of Livonia Stevenson 6-1, 6-2

 

1D Sentthur SKV (12)/Gavin Killmaster (11) (6th place)

  Lost to Cameron Lee\Johnny Cross of Birmingham Seaholm 6-2, 6-2

  Def Kenny Fuher\Aaron Faucher of Livonia Stevenson 6-1, 6-0

  Lost to Jack Denny\Caleb Shuring of Portage Central 6-1, 6-4

 

2D Marshall McGaugh (11)/ Zakey El-Nachef (9) (5th place)

  Lost to Easton Lentz\Jacob Buggie of Portage Central 6-3, 7-6 (4)

  Def Aditya Pradhan\Anthoney Akel of Livonia Stevenson 6-1, 6-0

  Def  Garret Reid\Parker Monty of Holly 7-5, 5-0 def.

 

3D Aiden Tanis (9)/ Thomas Ladwein (9) (4th place)

  Def Evan Westphal/Derek Ollar of Livonia Stevenson 6-2, 6-2

  Lost to Nolan Werner\Brendan Lamb of Birmingham Seaholm 6-0, 6-0

  Lost to Ben Zoia\Luke Deskins of Grosse Pointe North 6-2, 5-7, 10-0

 

4D Enrico Setiawan (12)/ Alex Kuo (11) (7th place)

  Lost to Jake Kuredjian/Alex MacKillop of Ud Jesuit 6-1, 6-0

  Lost to Cameron McAninch\Drew Hignite of Holly 6-4, 6-4

  Def Ely Franklin\Craig Douponce of Livonia Stevenson 6-0, 6-0 

 

5D  Michael McGaugh (10)/ Alex Griffen (11) (5th place)

  Lost to Alex Lewis\Alex George of Birmingham Seaholm 6-1, 6-2

  Def Sam Stagray\Nate Warner of Portage Central 6-2, 6-3